دسترسی سریع

سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی
سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی

فایل پیوست
اقتصاد مقاومتی
گردهمایی مدیران کل ستادی و استانی با محوریت سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی آغاز به کار کرد


گردهمایی سراسری مدیران کل ستادی و استانی با حضور رییس ، معاونان و مشاوران سازمان ملی استاندارد ایران و رییس و مسئولان پژوهشگاه استاندارد ، صبح امروز ، شنبه 17 اسفند در این سازمان آغاز به کار کرد.
 
نیره پیروزبخت ، رییس سازمان ملی استاندارد ایران ، در این گردهمایی که در راستای اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی برگزار شد به بیان تعبیرهای مختلف اقتصاد مقاومتی پرداخت و مهمترین معانی آن را پرهیز از اقتصاد منفعلی ، وحدت ملی ، تقسیم مسئولیت اقتصاد بر دانایی محوری و توجه به تولید کالاهای اساسی دانست .
وی ، اقتصاد پویا ، ایجاد اشتغال ، افزایش بودجه های عمرانی ، پرهیز از خام فروشی ، مدیریت مصرف به جای کاهش مصرف ، پرهیز از مصرف کالاهای خارجی ، پرهیز از تغییرات آنی ، فراهم کردن شرایط امن و ... را از مولفه های اقتصاد مقاومتی برشمرد.
رییس سازمان ملی استاندارد ایران ، تاکید مقام معظم رهبری در بند 24 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مبنی بر " افزایش پوشش استاندارد برای کلیه محصولات داخلی و ترویج آن " را فرصت مغتنم و افتخاری برای سازمان ملی استاندارد ایران دانست و افزود : علاوه بر بند 24 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ، در 8 بند و زیربند به مواردی از جمله صادرات ، واردات و بهینه سازی مصرف انرژی پرداخته شده که بطور مستقیم و غیرمستقیم با وظایف و مسئولیت های سازمان ملی استاندارد ایران مرتبط است.
پیروزبخت ، با بیان اینکه پرهیز از موازی کاری و مقررات زدایی از دیگر دستورات ابلاغی سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است افزود : سازمان ملی استاندارد ایران نسبت به این موضوع برنامه هایی را در دستور کار خود قرار داده بود که با ابلاغ این سیاست کلی ، مصرانه تر در این مسیر قدم برمی دارد به طوری که  انجام مذاکرات متعدد با برخی سازمان ها و نهادها برای رفع موازی کاری ها در دست اقدام است.
وی در ادامه با اشاره به طرح اصلاح قانون و مقررات سازمان ملی استاندارد ایران اظهار داشت : امید است بازنگری قانون و آیین نامه های مرتبط با وظایف و فعالیت های سازمان ملی استاندارد ایران در دستور کار قرار گیرد تا مسائلی که مدنظر سیاستگذاران کشور است هر چه سریعتر و صحیح تر اجرایی شود.
رییس سازمان ملی استاندارد ایران ، خطاب به مدیران کل ستادی و استانی سراسر کشور تاکید کرد : سال آینده،  تدوین ، بازنگری و تجدیدنظر استانداردها براساس نیازهای جامعه صورت گیرد.
تدوین استاندارد 10274 مرتبط با بحث اندازه شناسی ، عضویت در مجامع بین المللی ، گسترش و تقویت نظارت بر آزمایشگاههای همکار و شرکت های بازرسی فنی ، ارزیابی انطباق در طرح تجا ( طرح توسعه جامع استانداردسازی ) عضویت در کمیته های فنی بین المللی از دیگر مواردی بود که پیروزبخت به آن اشاره کرد.
در ادامه برنامه های اولین روز از گردهمایی سراسری مدیران کل ستادی و استانی سازمان ملی استاندارد ایران، کارگروه های مختلف برای بررسی و اتخاذ تصمیم در مورد نحوه انجام آزمون اولیه صحت و دوره ای و تعمیر باسکول های سنگین و همکف جاده ای ، بررسی تنگناها و چالش ها و پیشنهادات طرح طاها و تجا ، ارایه گزارش سامانه سی ان جی و شهربازی ، بحث و بررسی برنامه های سازمان در سال 1393 ، راهبرد آزمایشگاههای مرجع سازمان ، تعیین اعتبارات پژوهشی طرح های طاها و تجا ، تصویب فرآیند تدوین استانداردهای پژوهش محور ، راه اندازی خانه صنعت و استاندارد در پژوهشگاه و بازنگری استانداردهای ملی توسط پژوهشگاه تشکیل جلسه دادند.
در راستای اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی :تفاهم نامه همکاری بین سازمان ملی استاندارد ایران و گمرک جمهوری اسلامی ایران به امضاء رسید

در راستای اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری و با هدف تسریع و تسهیل در صدور مجوزهای لازم برای کالاهای صادراتی و وارداتی مشمول مقررات استاندارد اجباری و به تبع آن روان سازی انجام تشریفات گمرگی ، نیره پیروزبخت ، رییس سازمان ملی استاندارد ایران و مسعود کرباسیان ، رییس گمرک جمهوری اسلامی ایران تفاهم نامه همکاری امضاء کردند.
 
به گزارش دفتر روابط عمومی و ارتباطات بین الملل سازمان ملی استاندارد ایران ، به منظور اجرای قانون اصلاح قوانین و مقررات سازمان ملی استاندارد ایران و مواد 62 و70 قانون برنامه پنجم توسعه ، تسریع وتسهیل در صادرات و واردات همچنین حمایت از تولیدکنندگان داخلی ، استفاده بهینه از توانمندی های اجرایی، اهرم ها و اختیارات قانونی طرفین در امر صادرات و واردات از موضوعات اصلی این تفاهم نامه به شمار می روند.
متن کامل این تفاهم نامه که صبح امروز ، سه شنبه 13 اسفند، با حضور معاونان و مدیران کل سازمان ملی استاندارد ایران و گمرک جمهوری اسلامی ایران در ساختمان گمرک به امضا رسید، قابل مشاهده است.
پیروزبخت از تعیین کارگروه ویژه اقتصاد مقاومتی در سازمان ملی استاندارد ایران خبر داد


اولین نشست هم اندیشی برای اجرای مفاد سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی با حضور رییس ، معاونان و مشاوران سازمان ملی استاندارد ایران ، در این سازمان تشکیل شد.
 
رییس سازمان ملی استاندارد ایران ، با اعلام این خبر گفت : در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری در خصوص ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ، کارگروه ویژه اقتصاد مقاومتی در این سازمان تعیین می شود.
نیره پیروزبخت ، با اشاره به اهتمام دولت تدبیر و امید مبنی بر اجرایی کردن مفاد سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی افزود : در اولین نشست هم اندیشی اجرای مفاد سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ضمن بررسی و احصاء موضوعات مرتبط با استاندارد ، مقرر شد ، در گردهمایی مدیران کل ستادی و استانی که در روزهای شنبه و یکشنبه 17 و 18 اسفند ، برگزار می شود ، نظرات و پیشنهادات مطرح شده جمع بندی ، نهایی و برای اجرا ابلاغ شود.
وی، تاکید کرد : نقشه راه برنامه های اجرایی سازمان ملی استاندارد ایران در سال جدید طبق سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی ترسیم می شود.