پنجشنبه 31 مرداد 1398   22:22:26
Iranian National Standards Organization
1393/11/20 دوشنبه

لزوم مشارکت در تدوین استاندارد های بین المللی از زبان علی اباذری ، معاون تدوین و ترویج استاندارد


استاندارد ها ابزار عملی برای مقابله با بسیاری از چالش های جهانی ، زبان مشترک دنیا به منظور تبادل خواسته ها و یافته ها و همچنین به منزله توافق نامه هایی برای مبادلات اقتصادی است. مشارکت موثر و کارا در تدوین استانداردها برای تحقق شعار یک استاندارد یک آزمون یکسان در همه جا ورود به میدان رقابت جهانی را میسر می سازد . سازمان ملی استاندارد ایران به عنوان تنها مرجع تدوین و ترویج استاندارد در کشور ونماینده دولت ، صنعت و مصرف کننده در عرصه استاندارد سازی بین المللی نقش مهمی را برعهده دارد.

·        تشکیل 190 کمیته فنی متناظر استاندارد سازی

تاکنون 190 کمیته فنی متناظربا کمیته های فنی سازمان های بین المللی  استاندارد سازی تاسیس شده است .

این اقدام به منظور جهت دهی اثربخش به فعالیت کمیته های فنی درراستای منافع ملی و ارتقا سطح مشارکت در تدوین استانداردهای بین المللی صورت می گیرد.

در کمیته های فنی ، پیشنهاد تدوین استانداردهای بین المللی بر اساس منافع و مزیت های مطلق و نسبی از جمله صنایع نفت و پتروشیمی ، صنایع دستی ، فناوری نانو  و...... مدنظر قرار دارد  که نتیجه این کار دریافت بیش از  20 پیشنهاد جدید  از کمیته های فنی بوده است و همچنین 36 استانداردبین المللی نیز به رهبری ایران در حال انجام است .

انجام طرح های مطالعاتی در این کمیته های فنی برای بدست آوردن آخرین اطلاعات از وضعیت استانداردهای بین المللی و ملی مرتبط با کمیته و تعیین زمان اجرای دقیق این استانداردها در کشور جمهوری اسلامی ایران براساس مصالح و منافع کشور و تدوین استراتژی مشخص در این زمینه ،  افزایش آگاهی اعضا کمیته های فنی به ارسال نظرات اصلاحی خود و  تسهیل تجارت از دیگر مواردی است که با تشکیل کمیته های فنی حاصل می شود.

 به همین منظور کارگاه های آموزشی برای مسئولان و اعضا کمیته های فنی در نحوه پاسخ دهی به مدارک ، رویکرد های پاسخ دهی به مدارک و ارائه نظرات اصلاحی بر روی پیش نویس های ارسالی ، سالانه برگزار می شود که منجر به رشد تعداد نظرات اصلاحی ارسالی از سوی کشور شده است . 

·        نقش سازمان ملی استاندارد ایران در مجامع بین المللی

·        جمهوری اسلامی ایران ، هم اکنون مقام بیست و نهم را بین 166 کشور عضو سازمان بین المللی استاندارد ( ایزو ) کسب کرده است .

کسب 607 وظیفه و مسئولیت بین المللی در سازمان های  بین المللی استاندارد سازی(ISO,IEC,OIML,CODEX) و  عضویت فعال در  272کمیته فنی بین المللی سازمان های بین المللی استانداردسازی ، عضویت ناظردر 326 کمیته فنی بین المللی سازمان های بین المللی استاندارد سازی ، رهبری تدوین 36 استاندارد بین المللی، تاسیس بیش از 190 کمیته فنی متناظر با کمیته های فنی بین المللی به منظور سامان دهی مشارکت همه صاحب نظران و گروه های ذینفع و ذی ربط در تدوین استانداردهای بین المللی ،همچنین ارائه  سالانه 3600 نظر اصلاحی (کامنت)  بر روی پیش نویس ها بیانگر مشارکت پررنگ سازمان ملی استاندارد ایران در حوزه بین المللی است .

 سه سال عضویت فعال و موثر کمیته فنی متناظر فولاد در تدوین استانداردهای بین المللی به منظور ارتقای سطح مشارکت و گام نهادن در مسیر معرفی ایران به عنوان یکی از کشورهای صاحب نظر و تولید کننده علم است .

علاوه بر آن ، سازمان ملی استاندارد ایران با همکاری کمیته فنی ماشین ابزار ISIRI/TC39 موفق به درج واژگان فارسی در متون استانداردهای بین المللی ISO  شده که از دیگر دستاوردهای مشارکت در تدوین استانداردهای بین المللی است.

·          درج مقررات فنی در کمیته فنی بین المللی ماشین ابراز  به زبان فارسی

کمیته فنی بین المللی  ماشین ابزار  از سال 1947 (1326 شمسی) با هدف استانداردسازی درحوزه " استاندارد سازی ماشین ابزار برای کار با فلزات ،چوب ،پلاستیک." در سازمان بین المللی استاندارد( ISO  ) تاسیس شده و در حال حاضر 5 کمیته فنی فرعی دارد و 61 کشور عضو این کمیته است.

 تاکنون 166 استاندارد بین المللی در این کمیته تدوین شده و 29 استاندارد نیز در دست تدوین است.

 پس از ساماندهی مشارکت در تدوین استاندارد های بین المللی و تاسیس کمیته ملی استانداردهای  ISO  ،  کمیته فنی متناظر ماشین‌ابزار ایران در تاریخ 31 شهریورماه سال 1390 تاسیس  شد.

وضعیت عضویت ایران در کمیته فنی متناظر ماشین‌ابزار ایران، ISO/ ISIRI TC 39  بصورت فعال است که مرتضی دشتی زاده دبیر و مجتبی نیکرو ، رییس این کمیته فنی هستند.

·        چگونگی درج واژگان فارسی در متون استانداردهای بین المللی

در راستای مشارکت موثر در استاندارد سازی و حفظ منافع ملی کشور در استانداردهای بین المللی و قابل استفاده بودن استانداردهای بین المللی در تجارت  ، کمیته فنی ماشین ابزار  ISIRI/TC39 دربررسی مدارک و پیش نویس  استانداردهای بین المللی ضمن ارائه نظرات اصلاحی برای مطابقت دادن استانداردهای بین المللی با وضعیت و شرایط کشور با استفاده از روش درج  واژگان مربوط به زبان هایی که جزو زبان‌های رسمی پذیرفته شده توسط سازمان ایزو نیست ( زبان‌های انگلیسی، فرانسوی و روسی زبان رسمی برای انتشار استانداردهای بین المللی ایزو است ) ولی جزو کشورهای تاثیر گذار در جریان استاندارد سازی است اقدام به طرح درخواست از سازمان ISO برای گنجاندن واژگان زبان فارسی در متن استاندارد ها نمود .

  درابتدای کار برای نخستین پیشنهاد کشور بر روی استاندارد ISO 11090-1:2014 با عنوان شرایط آزمون ماشینهای تخلیه الکتریکی غوطه وری (EDM) - آزمون درستی - قسمت 1: ماشینهای تک ستونه (نوع میز با کشویی عمودی و نوع میز ثابت) و استانداردبین المللی ISO 11090-2:2014 با عنوان شرایط آزمون ماشینهای تخلیه الکتریکی غوطه وری (EDM) - آزمون درستی - قسمت 2: ماشینهای دو ستونه (نوع کلگی متحرک) البته در استانداردهای دیگری نیز واژگان فارسی درج شده است که در نوبت چاپ قراردارند.