پنجشنبه 31 مرداد 1398   22:07:10
Iranian National Standards Organization
1394/6/8 يكشنبه

اباذری در افتتاحیه نشست اجلاسیه TC/257 : رتبه ایران در سازمان بین المللی استاندارد ارتقا یافتاجلاسیه گروه کاری کمیته بین المللی 257 ایزو با عنوان ارزیابی صرفه جویی های انرژی با حضور 15 نماینده از کشورهای ژاپن، کره، چین، انگلستان و فرانسه و اعضای این کمیته فنی امروز در تهران آغاز به کار کرد و تا 11 شهریورماه ادامه خواهد داشت.
علی اباذری ، معاون تدوین و ترویج استاندارد روز یکشنبه در مراسم افتتاحیه اجلاسیه گروه کاری کمیته بین المللی 257 ایزو از بهبود و ارتقای رتبه جمهوری اسلامی ایران از 31 به 27 در سازمان بین المللی استاندارد (
ISO ) خبر داد و گفت: با حضور موثر نمایندگان کشور در اجلاسیه های بین المللی شاهد ارتقای مشارکت ایران در اغلب فعالیت های بین المللی بودیم.

معاون تدوین و ترویج استاندارد با اشاره به تصویب 25 پیشنهاد تدوین استاندارد بین المللی در سال گذشته، افزود: در حوزه تدوین استانداردهای ملی تاکنون 27 هزار استاندارد ملی منتشر شده است.

وی اضافه کرد: با برنامه جدید سرعت بخشیدن به فرایند تدوین استانداردهای ملی ، سالانه بیش از 3 هزار و 500 سند ملی منتشر می شود و 15 هزار نفر عضو کمیته های ملی تدوین استانداردهای ملی هستند.

اباذری با بیان اینکه طی دو سال اخیر و با رویکرد نتیجه گرا شدن فعالیت ها در حفظ منافع ملی درج واژگان فارسی در چندین استاندارد بین المللی انجام شد، اظهار داشت: تاکنون 216 کمیته فنی متناظر با حضور بیش از 6 هزار و 500 نفر کارشناس خبره در زمینه مشارکت در تدوین استانداردهای بین المللی با ما همکاری می کنند.

معاون سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به عضویت ایران در 782 کمیته فنی و فرعی سازمان های بین المللی کدکس، OIML و IEC و ISO، گفت: مسئولیت اداره پنج دبیرخانه کمیته فنی و فرعی بین المللی برعهده ایران است.

گفتنی است : سه روز اول اجلاسیه به بررسی مدارک فنی کمیته توسط روسای گروه های کاری حاضر اختصاص خواهد داشت.

در روز پایانی نیز برگزاری کارگاه آموزشی استانداردها برای ارزیابی صرفه جویی انرژی با مشارکت بیش از 80 متخصص کارشناس و صاحب نظر در امر انرژی در سطح ملی و بین المللی در دستور کار قرار دارد.

کمیته فنی 257 ایزو در سال 2010 تاسیس شد و دامنه عملیاتی آن استانداردسازی در محدوده صرفه جویی های انرژی با بهره گیری از روش های فنی و اختصاص در پروژه های سازمانها و نیز دستورالعمل اندازه گیری، صحه گذاری و ارزیابی داده های کشورهای مرتبط با این محاسبات است.

مسئولیت این کمیته فنی برعهده کشور چین بوده و سازمان ملی استاندارد ایران از ابتدای تاسیس آن به عنوان عضو فعال در کمیته حضور داشته است.

متن کامل سخنرانی علی اباذری ، معاون تدوین و ترویج استاندارد در این اجلاسیه در فایل پیوست قابل مشاهده است.
عكس هاي مرتبط :
فايل هاي مربوطه :
سخنراني.doc38.4 KB