پنجشنبه 31 مرداد 1398   22:11:34
بيشتر
تازه های خبر
1393/7/27 يكشنبه

متن سخنرانی علی اباذری ، معاون تدوین و ترویج استاندارد در نماز جمعه 25 مهر


در رویکرد های جدید سازمان ملی استاندارد تمرکز بر نهادینه سازی فرهنگ استاندارد ، استفاده بیشتر از مشارکت عمومی ، پرداختن هر چه بیشتر بر امور حاکمیتی، تلاش در جهت استقرار نظام استانداردسازی و استفاده از توانمندی های دستگاه های اجرایی مد نظر است .

گرچه استاندارد واژه جدیدی است اما اگر آن را معادل حد ، اندازه ، نظم ، ضابطه و قاعده بدانیم موضوعی بسیار دیرپا و قدیمی و به بیانی همزاد بشر است . همواره بشر در اقصی نقاط عالم در تلاش بوده است تا استانداردهای زندگی خود را ارتقاء ببخشد . ایرانیان با هوش و ژرف اندیش در این زمینه پیشتاز بوده اند و ابداعات ، ابتکارات و توفیقات آنها در حوزه های مختلف شاهدی بر این مدعا می باشد. بناهای عدیده ایران باستان و مکشوفات بسیار زیاد این مرز و بوم همه دلیل بر اهتمام مردم آن در جهت انجام کار به بهترین وجه و وفق آخرین روش های علمی زمان خود بوده است .

 پس از اینکه مردم ایران زمین به اسلام گرویدند این نگاه رنگ دینی و اعتقادی گرفت، در کلام نورانی وحی تاکیدات زیادی بر قسط ، قدر ، عدل ، نظم و واژگانی مشابه دارد . در سنت و سیره پیامبر مکرم اسلام (ص) و ا ئمه هدی علیهم السلام موضوع انجام کار به بهترین روش و با بهترین کیفیت همواره مورد تاکید بوده است .

 پس از انقلاب صنعتی و رنسانس و با شکل گیری مکانیزم تولید انبوه و ظهور کالاها و خدمات مرکب و پیچیده، نیاز به شکل گیری سازمان های استاندارد که بتوانند با استفاده از روش های علمی و فنی کیفیت کالاها و خدمات را صحه گذاری نمایند احساس شد و در ایران نیز از سال 1304 هسته اولیه استاندارد پایه گذاری شد و کم کم توسعه پیدا کرد به گونه ای که امروز وظایف حاکمیتی مهمی در حوزه تعیین ، تدوین و نشر استانداردها ، مشارکت در تدوین استانداردهای بین المللی ، نظارت بر اجرای استاندارد کالاها و خدمات مشمول ، اعمال کنترل بر کالاهای صادراتی و وارداتی ، انگ گذاری فلزات گرانبها ، موضوع اوزان و مقیاس ها ، تایید صلاحیت اشخاص حقیقی و حقوقی و مواردی از این دست را عهده دار می باشد . این وظایف در چهارحوزه استاندارد سازی ، تایید صلاحیت ، اندازه شناسی و ارزیابی انطباق ساماندهی شده است . سازمان ملی استاندارد ایران تا کنون بالغ بر 26000 سند استاندارد ملی را تدوین نموده است که زیرساخت نرم افزاری خوبی را برای بخش های مختلف فراهم ساخته است، در یک سال گذشته 3055 تدوین استاندارد ملی با مشارکت قریب 10000نفر از صاحب نظران، پژوهشگران و اساتید محترم دانشگاه ها به سرانجام رسیده است . در سال گذشته 3500 پیشنهاد و رای در ارتباط با اسناد استانداردسازی سازمان های بین المللی از ناحیه سازمان ملی استاندارد با ساماندهی قریب 5000 نفر در 170 کمیته فنی متناظر بین المللی ارائه شده که بخش قابل توجهی از آنها مورد پذیرش واقع شده است . در حوزه نظارت بر بازار و واحد های تولیدی 350000 بازرسی و نمونه برداری، در حوزه صادرات و واردات 170000 مورد اظهار نظر بر روی اظهار نامه های کالا ها، در حوزه اوزان و مقیاس ها آزمون بر روی قریب 500000 ترازو ، 62000 آزمون بر روی نازل های سوخت جایگاه های عرضه سوخت ، آزمون 23000 باسکول ثابت همکف ، 620000 نفر- ساعت آموزش و 10000 آزمون بر روی نمونه های محصولات طلا و موارد عدیده دیگر انجام شده است .

با عنایت به سیاستهای دور جدید سازمان قرار است با عنایت به انتظارات به حق مردم و مسئولین محترم نظام از سازمان استاندارد گام های بلندتری برداشته شود که از جمله این رویکرد ها استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت های مردم عزیز کشور ، نهادینه سازی فرهنگ استاندارد ، تعامل هر چه بیشتر با صدا و سیما ، رسانه ها و جراید ، تلاش در جهت استقرار نظام استاندارد سازی با هماهنگی سایر دستگاه های اجرایی ، پرداختن به امور حاکمیتی و واگذاری هرچه بیشتر تصدی ها و مواردی از این دست می باشد .

 27/7/93
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو اخبار

نسخه قابل چاپ