رویدادهای مهم

بيشتر

يكشنبه1401/3/8

14:19:4

1312

وزیر صنعت، معدن و تجارت:

تصمیمات سازمان ملی استاندارد فصل‌الخطاب است /سازمان ملی استاندارد مرجع اصلی کیفیت خودروها در کشور است

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پی عدم تائید دو خودروی سمند، تیبا و تیبا دو، از سوی دفتر تخصصی صنایع فلزی سازمان ملی استاندارد ایران، با بیان اینکه بخشی از معضل کیفیت خودرو ناشی از کسری قطعات و تولید خودروهای ناقص است، گفت: تصمیمات سازمان ملی استاندارد فصل‌الخطاب است و باید نظرات این سازمان از سوی همه تولیدکنندگان به‌ویژه خودروسازان اعمال شود.
«سید رضا فاطمی امین» امروز (یکشنبه) در بازدید سرزده از گروه صنعتی ایران‌خودرو و همچنین شرکت خودروهای سفارشی ایران‌خودرو (آپکو)، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سازمان ملی استاندارد ایران مرجع اصلی کیفیت خودروها در کشور است و به طور قطع از سازمان ملی استاندارد ایران پشتیبانی خواهیم کرد و نظرات این سازمان لحاظ خواهد شد.
وی بیان داشت: همه تولیدکنندگان به‌ویژه خودروسازان موظف‌اند که ضوابط سازمان ملی استاندارد ایران را رعایت کنند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: بخشی از معضل کیفیت خودرو ناشی از کسری قطعات و تولید خودروهای ناقص است.
فاطمی امین ادامه داد: از ابتدای خردادماه امسال با تعهدی که در بین مدیران ایران‌خودرو ایجاد شد، تولید خودروهای ناقص این خودروساز به حداقل رسید و شاهد درصد بالایی از عبور مستقیم خودروها از خط تولید این خودروسازان هستیم که در گذشته تنها به میزان ۱۰ درصد بوده است.
وی اضافه کرد: علاوه بر موضوع تولید ناقص خودروها، بخشی از دلایل کاهش کیفیت خودروها به پلتفرم‌ها و قدیمی بودن آنها باز می‌گردد.

•    سمند و پژو ۴۰۵ از خط تولید خارج می‌شود
وزیر صمت بیان داشت: به طور نمونه خودروهایی نظیر پژو ۴۰۵، سمند و تیبا که سالیان سال از تولید آنها می‌گذرد به دلیل قدیمی بودن پلتفرم‌ها با مشکل کیفیت مواجه هستند و باید تولید آنها متوقف شود.
فاطمی امین با اشاره به افزایش تولید خودروی تارا از دو هزار دستگاه در سال گذشته به بیش از ۷۵ هزار دستگاه در سال جاری خاطرنشان کرد: با تولید این خودرو، تولید خودروهایی همچون سمند و پژو ۴۰۵ از خط خارج خواهد شد.
وی  تصریح کرد: در این زمینه نظرات سازمان ملی استاندارد ایران فصل الخطاب است و هر تصمیمی که از سوی این سازمان در خصوص خودروهای تولیدی اتخاذ شود باید اجرایی شود.
این در حالی است که روز چهارشنبه ۴ خرداد، خودروهای سمند، تیبا صندوق‌دار و تیبا۲ از فهرست تمدید اعتبار استاندارد حذف شد.
دکتر مهدی انگورج، سرپرست دفتر نظارت بر اجرای استاندارد صنایع فلزی سازمان ملی استاندارد ایران پیش از این اعلام کرد : در دوره تحولی این سازمان ؛ بر اساس تعهد ۱۵ ماده ای که به امضای مدیران عامل خودروسازی ها رسید که براساس این تکالیف مدیران خودروسازی متعهد شدند اقدامات اصلاحی مرتبط با رفع عیوب پرتکرار تمامی محصولات خود را انجام دهند.
سرپرست دفتر نظارت بر اجرای استاندارد صنایع فلزی با بیان اینکه سازمان ملی استاندارد ایران به وکالت از مردم، مدعی العموم کیفیت است نه متولی کیفیت افزود: بر اساس شرح وظایف معمول این دفتر و گزارش‌های ارسالی درباره عیوب پر تکرار، خودرو‌های سمند، تیبا صندوقدار و تیبا ۲ مشمول مصادیق بند ۶-۴-۴-۱ دستورالعمل تایید نوع خودرو شدند که بر اساس آن تا رفع این عیوب پرتکرار از فهرست تمدید تاییدیه انطباق خارج شدند.
دکتر انگورج با تاکید بر اینکه خودروساز باید برای رفع عیوب پر تکرار اقدام کند، اظهار داشت: عیوب شناسایی شده در مورد انتقال قدرت، سیستم موتور، بدنه، رنگ خودرو، سیستم فرمان وچراغ ها بوده که بر اساس همان تعهدات ۱۵ ماده ای از فهرست تمدید خارج شده است.