رویدادهای مهم

بيشتر

شنبه1401/2/31

19:53:1

994

استراتژی جدید سازمان ملی استاندارد ایران برای ترخیص کالا در حداقل زمان اعلام شد؛

دکتر اسلام پناه، دستور نمونه برداری روی عرشه را صادر کرد

دکتر مهدی اسلام پناه ضمن اعلام منویات رئیس محترم دولت مردمی و انقلابی آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی، در این باره که استاندارد در ترخیص کالا ، ملاک عمل است استراتژی جدید سازمان ملی استاندارد ایران برای ترخیص کالا را اعلام و بیان کرد: آزمایشگاه های همکار استاندارد، حداکثر ظرف مدت ۵ الی ۷ روز باید جواب آزمایش را اعلام کنند در غیر اینصورت ‌حذف خواهند شد.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از استاندارد، رئیس سازمان ملی استاندارد تاکیدکرد: برای برون رفت از شرایط کنونی، میزان واردات کالاهای اساسی بیشتر است که با استناد به قانون و دستور رییس دولت و اهداف تیم اقتصادی دولت، سازمان ملی استاندارد ایران پرشتاب تر از قبل ، شرایط را ضمن کنترل های کیفی برای تجارت تسهیل می کند.
نشست بررسی وضعیت صادرات و واردات کشور و استراتژی سازمان ملی استاندارد ایران، برای تسهیل تجارت و رفع مشکلات واردات کالاهای اساسی با حضور دکتر مهدی اسلام پناه و مدیران کل استاندارد استان های مرزی کشور برگزار شد.
در این جلسه مدیران کل استاندارد استان های خوزستان، هرمزگان، مازندران، گیلان، گلستان، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، بوشهر و تهران در خصوص میزان موجودی انبارها، حجم صادرات و واردات، شرکتهای تجاری، شرایط بارگیری و نوع کالاهای حمل شده، به بیان گزارش خود به رییس سازمان ملی استاندارد ایران پرداختند.
دکتر مهدی اسلام پناه، معاون رییس جمهور و رییس سازمان ملی استاندارد ایران در ابتدای این جلسه با اشاره به شرایط حاکم بر اقتصاد دنیا از جمله کشورمان به ویژه بعد از اجرای طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها و حذف واسطه ها و دلال ها بر ضرورت تبیین و اهمیت اجرای سیاست های این سازمان در بخش واردات و صادرات تاکید کرد.
رییس سازمان ملی استاندارد ایران بعد از استماع گزارش مدیران کل استاندارد استان ها گفت: استان خوزستان با ۷۰ درصد واردات کالاهای اساسی و سپس هرمزگان بیشترین سهم واردات را نسبت به سایر استانها دارند.
دکترمهدی اسلام پناه با اشاره به شرایط اقتصادی حاکم بر دنیا گفت: سازمان ملی استاندارد ایران با توجه به وظایف قانونی خود در حوزه واردات و صادرات باید دقت نظر بیشتری در این زمینه داشته باشد و با برگزاری جلسات مستمر ، گزارشات به روز را در بحث واردات کالاهای اساسی به دولت ارائه کنیم.
وی با اشاره به اینکه برای سرعت بخشیدن به کار، تمام نمونه گیری ها روی عرشه انجام شود گفت: با این اقدام ماندگاری کالا در بنادر ۱۰ درصد کاهش یافته و به محصولات آسیب کمتری از لحاظ ظاهری یا آفات وارد می شود.
رییس سازمان ملی استاندارد ایران ‌به بیان تدابیر خاص استاندارد برای تسهیل تجارت در شرایط خاص پرداخت و افزود:  استاندارد مانعی برای تجارت سالم نیست.
وی خطاب به مدیران کل استانهای مرزی و دارای گمرک گفت: از این پس با استناد به قانون این سازمان، فرآیند صادرات را به نحو احسن دنبال کنید چون طبق قانون، سازمان ملی استاندارد ایران، مرجع رسمی حاکمیتی در کشور می‌باشد که عهده‌دار سیاستگذاری، حسن نظارت و هدایت نظام استاندارد و اطمینان‌بخشی به کیفیت کالاها و خدماتی است که در داخل کشور تولید یا ارائه و یا به کشور وارد و یا از کشور صادر می‌شود.
معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان ملی استاندارد ایران،  موافقت خود را با حمل یکسره اعلام کرد و گفت: این موافقت به شرط این است که واردکننده تعهد دهد تا اعلام نتایج آزمون، کالا توزیع نشود.
دکترمهدی اسلام پناه خطاب به مدیران کل استاندارد استان ها گفت: ‌نباید اجازه دهید ، تخلفات و کوتاهی دیگران به گردن استاندارد بیفتد.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران تاکید کرد: برای عبور از شرایط کنونی و اصلاحات اقتصادی در دولت مردمی باید برنامه ریزی و زمانبندی مشخص و شفاف داشته باشیم و بر سرعت کار بیفزاییم.
دبیرشورای عالی استاندارد کشور  اظهار داشت: افزایش تعرفه های آزمایشگاهی منوط به انجام صحیح آزمایش های ارسالی و سرعت عمل خواهد بود در غیر اینصورت ، تعرفه ها به همان شرایط قبل برمی گردد.
دکتر اسلام پناه ، کمک به دولت برای رفع مشکلات و خدمت به مردم را وظیفه ذاتی سازمان ملی استاندارد ایران دانست و گفت: نباید نسبت به رفع مسایل بی تفاوت باشیم.
وی با اشاره به اعتماد دولت به سازمان ملی استاندارد ایران، به مدیران تکلیف کرد که گزارشات و زمانبندی دقیق خود را برای رفع مشکلات گمرکی و سرعت در ترخیص کالا در جلسه بعدی که ظرف روزهای آینده برگزار می شود آماده کنند.

تصاویر